Dünyanın lider araştırmacı ilaç ve aşı firmalarından GlaxoSmithKline (GSK), Türkiye’yi ilaç alanındaki araştırma-geliştirme (Ar-Ge) çalışmaları için ayrıcalıklı ülkeler listesine aldı. GSK’nın bu kararı Türkiye’yi aşının ardından ilaç araştırmaları için de önemli bir merkez haline getirecek. Böylece klinik araştırmalar için yapılacak yatırımlara paralel olarak yeni istihdam olanakları da artacak.

İstanbul, 12 Mart 2014 - GSK’nın Ar-Ge çalışmaları için yatırım yapacağı öncelikli ülkeler listesine (GSK Clinical Country Footprint) giren Türkiye bundan böyle, herhangi bir tedavi alanında planlanan klinik çalışmalar için değerlendirilen ilk ülkelerden biri olacak. Bu sayede Türkiye’deki Ar-Ge yatırımları artacak ve hastaların yeni ve etkili tedavi seçeneklerine erken erişimi için önemli bir fırsat sağlanmış olacak. 

Hekimlerin yeni tedavi seçeneklerini piyasaya çıkmadan deneyimlemelerine olanak verecek bu gelişme, Türkiye’de istihdam artışına da fayda sağlayacak. GSK’nın ilaç alanında Ar-Ge yatırımlarına öncelik verdiği ülkeler arasında Türkiye’nin yanı sıra; İngiltere, ABD, Brezilya ve Japonya da bulunuyor. 

GlaxoSmithKline (GSK) Türkiye Medikal Direktörü Yıldıray Tanrıver, Türkiye’nin ilaç alanındaki Ar-Ge yatırımları ile ilgili elde ettiği konumun, GSK Türkiye ekibi tarafından uzun yıllardır üzerine çalışılan, çok emek harcanan bir süreç olduğunu vurguladı. Tanrıver konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye artık klinik araştırma yatırımları anlamında GSK’nın öncelikli ülkeleri arasında yer alıyor. Şimdiye kadar GSK Türkiye olarak, aşıda önemli bir Ar-Ge merkezi olmayı başarmıştık ama bugünden itibaren solunumdan onkolojiye, nadir hastalıklardan ilgili olduğumuz diğer alanlara kadar her medikal birimde Türkiye Ar-Ge yatırımları açısından ayrıcalıklı bir ülke oldu. Buna paralel olarak, hedeflerimiz doğrultusunda Türkiye yatırımlarımızı hızlandıracağız. Çok daha fazla klinik araştırma Türkiye’ye gelecek ve bu dinamizm Türkiye’de yatırım ve istihdam artışına olumlu katkı sağlayacak.”

Görsel temsilidir.