Kurban Bayramı’nda normalden fazla ve sık olarak et tüketmenin yanına bir de tatlı ve şeker tüketiminin eklenmesi sağlığımız için önemli riskler oluşturabilir. Özellikle yüksek tansiyon, obezite, kalp-damar, diyabet ve mide hastalığı olan kişilerin bu dönemde beslenmelerine çok daha fazla özen göstermeleri gerekir. Bu bayramda; besin gruplarını dengeli bir şekilde dağıtarak ve porsiyonları gereğinden fazla tutmayarak, sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine bağlı kalmaya dikkat etmek gerekmektedir.

Hangi Hastalar Nelere Dikkat Etmeli?

· Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksektir. Bu nedenle kalp-damar hastalığı, diyabet (şeker) ve yüksek tansiyonu olan kişiler, Kurban Bayramı'nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli ve öğünlerinde aşırıya kaçmamaya özen göstermelidir.

· Zaten sindirimi zor olan besinler olan etler, bir de yeni kesilmiş bir hayvana ait olduğunda bu durum çok daha zorlaşır. Bu nedenle özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidir.

· Özellikle kolesterol hastaları ile kalp-damar hastalığı riski taşıyan kişiler sakatat tüketiminden kaçınmalıdır.

Kurban Kesilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

· Kurban satın alınmadan önce herhangi bir hastalığı olmadığından emin olmak için veteriner kontrolünden geçirilmelidir.

· Uygun kesim şartları sağlanmalıdır.

· Hayvanlarda görülen ve zoonoz olarak adlandırılan bazı hastalıklar insanlara da bulaşabilir. Kist hidatik, toksoplazmozis, teniyoz, brusellozis, şarbon ve verem bu hastalıklar arasındadır. Birtakım basit kurallara uyarak bu durumun önüne geçebilmek mümkündür.

· Hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.

Kurban Etlerini Nasıl Pişirmeliyiz?

· Yeni kesilmiş kurbanın etindeki sertlik hem pişirme hem de sindirme zorluğuna yol açar. Bu nedenle tüketimi yapılmadan önce 24 ila 36 saat buzdolabında bekletilmesi uygun olacaktır.

· Etler kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemelidir. Bazı zoonoz hastalıkların çiğ veya az pişmiş etlerin yenmesiyle bulaştığı unutulmamalıdır.

· Çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli "kanserojen maddelerin" oluşumuna neden olabileceği için uzak durulmalıdır.

· Etlerin pişirilmesinde haşlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan kaçınılmalıdır.

· Etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya tüketilmesi, besin çeşitliliğinin sağlanması açısından sağlıklı bir yöntemdir.

· Etle yapılan yemekler kendi yağı ile pişirilmeli ve ilave yağ eklenmemelidir. Özellikle kuyruk yağı veya tereyağının et yemeklerinde kullanılmasından kaçınılmalıdır.

· Etler ızgarada pişirilirken, etle ateş arasındaki uzaklık eti yakmayacak ve "kömürleşme" sağlamayacak şekilde olmalıdır.

· Etlerin iç sıcaklığı en az 75 ºC olmalıdır. Yüksek ateş yüzeydeki proteinleri birdenbire katılaştırır ve ısı etin iç kısmına ulaşamaz. Çok yüksek ısı, etin dış yüzeyinin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açarak besin öğesi kaybını artırır.

· Yeterli ve dengeli beslenebilmek için; uygun miktarda etin, diğer besin grupları olan ‘süt grubu’, ‘ekmek grubu’, ‘sebze grubu’ ve ‘meyve grubu’ ile aynı öğünde birlikte tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Kurban Etlerini Nasıl Muhafaza Etmeliyiz?

·  Kurban etleri büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kâğıda sarılmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta -2 derecede birkaç hafta, -18 derece derin dondurucuda ise daha uzun süreyle saklanabilir.

· Etler çok kolay bir şekilde bozulabilir. Dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi bazı mikroorganizmaların üremesine sebep olur. Çözünen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır.

· Etlerin oda ısısında değil, yine buzdolabının alt bölmesinde çözünmesi sağlanmalıdır. Derin dondurucuda saklanan etin buzdolabının sebzelik kısmının üstüne konularak çözünmesi beklenebilir. Çabuk çözünmesi amacıyla etleri; kalorifer, soba üzerinde veya oda sıcaklığında bekletmek sağlık açısından tehlikelidir.

·  Et hazırlamada kullanılan kesme tahtalarında çiğ sebze ve meyveleri doğrama işlemi yapılmamalıdır.

Kaynak: 

https://www.saglik.gov.tr/TR,1561/kurban-bayraminda-beslenme-konusunda-dikkat-edilecek-hususlar.html

http://www.sggm.saglik.gov.tr/TR,12628/kurban-bayraminda-saglikli-beslenme-videosu.html

TK/CEX/0039/17